Polecana przez lekarzy


Sample ImageMarek Naruszewicz
Prof. zw. dr hab. n. farm.
Kierownik Katedry Farmakognozji
i Molekularnych Podstaw Fitoterapii AM w WarszawieSpojrzenie współczesnej medycyny na rolę oliwy z oliwek w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych.

Z aktualnych analiz opublikowanych w 2007 r. przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu są odpowiedzialne za 60% zgonów w populacji. Eksperci WHO stwierdzili również, że eliminacja tych złych przyzwyczajeń może ograniczyć o 80% śmiertelność z powodu chorób układu krążenia, udaru i cukrzycy typu II oraz o 50% z powodu nowotworów. Szczególną rolę w zapobieganiu chorób cywilizacyjnych przypisuje się diecie śródziemnomorskiej w której stosuje się powszechnie oliwę z oliwek zawierającą zarówno jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9, ale także polifenole o charakterze aktywnych antyoksydantów wymiatających wolne rodniki tlenowe.

Obecność polifenoli w oliwie stwierdza się głównie w jej odmianie wytłaczanej na zimno co objawia się charakterystycznym zielonym zabarwieniem. Odwieczna tradycyjna metoda otrzymywania oliwy na wyspach greckich szczególnie na Krecie zapewnia najwyższą zawartość polifenoli co przekłada się na jej wysoką aktywność prozdrowotną. Taka oliwa ma potwierdzone klinicznie właściwości przeciwcukrzycowe i jest zalecana dla diabetyków. Najnowsze badania wskazują na jej działania przeciwzakrzepowe co obniża ryzyko zawału serca i niedokrwiennego udaru mózgu. W populacji ludzi w starszym wieku jest cennym środkiem pomocniczym w leczeniu kamicy żółciowej w zaparciach oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Ponieważ oliwa zawiera także witaminy A, E, D, K oraz wapń, fosfor, magnez, jod i żelazo jest zalecana przez pediatrów gdyż wpływa pozytywnie na pobudzenie wzrostu i prawidłowego rozwoju układu kostnego u dzieci.

Ostatnio wiele badań potwierdza użyteczność oliwy z oliwek w zapobieganiu rozwoju nowotworów piersi, jelita grubego, a także prostaty.

 

Przeczytaj także:

 
nieruchomości na krecie Łóżka, stelaże siatkowe
X Zamknij